Anasayfa » Çanakkale Tüp Bebek » Tüp bebek tedavisine SGK desteği nedir ?

Tüp bebek tedavisine SGK desteği nedir ?

Evli olmakla birlikte daha önceki evliliklerinden çocuk sahibi olup olmadığına bakılmaksızın evlat edinilmiş çocukları hariç mevcut evliliğinde çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalısı;
  • Kadın ise kendisine,
  • Erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısına
Tüp bebek tedavisi için belirli şartlarla destek sağlanmaktadır.
 Bu destek en fazla 3  deneme ile sınırlı olmak üzere uygulanan IVF tedavilerine ilişkin giderler SGK tarafından karşılanmaktadır.
GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?
Yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca;
  • 23 yaşını doldurmuş, 39 yaşından küçük,
  • Uygulamanın yapıldığı merkezin SGK  ile sözleşmeli olması,
  • En az 5 yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması veya halen genel sağlık sigortalısı olan kadının bu bentteki şartları taşımaması hâlinde eşinin gerekli şartları sağlaması
  • Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi.
Şartlarının varlığı gerekmektedir.
Tedavisine başlanan kadının, tüp bebek uygulama tarihinde (Embriyo transferinin yapıldığı tarih) 40 yaşından gün almış olması durumunda, tüp bebek tedavisine ait bedeller, tedaviye daha önce başlanmış olsa dahi SGK tarafından karşılanmamaktadır.
Ancak kadının 40 yaşından gün aldığı tarihten önce düzenlenmiş geçerli sağlık raporunun bulunması ve rapor durumunda, tüp bebek tedavisine ilişkin sağlık hizmetleri SGK tarafından karşılanmaktadır.
ÖDENMESİ GEREKEN KATILIM PAYI
Tüp bebek tedavilerinde birinci denemede %30, ikinci denemede %25 üçüncü denemede %20 oranında olmak üzere bu tedaviler için belirlenen bedeller üzerinden katılım payı alınmaktadır.
Yardımcı üreme yöntemi katılım payları, tedavinin sağlandığı sağlık hizmeti sunucusunca kişilerden tahsil edilmektedir.

Bu Makaleyi Okudunuz mu?

Tüp bebek öncesi beslenme

Tüp bebek öncesi bir takım beslenme ritüellerine dikkat etmek bu dönem yapılan tedaviye karşı büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by