Anasayfa » Tüp Bebek tedavisi » Tüp bebek nedir ?

Tüp bebek nedir ?

Günümüzde doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler için ‘tüp bebek’ konusu hep bir umut ışığı olmaktadır. Kadınların eğitim hedeflerinin giderek yükseldiği bu günlerde anne olma yaşı da giderek ileriki yaşlara ertelenmektedir. Yaşla birlikte tükenen yumurta rezervleri ise tüp bebek tedavisi adaylarının sayısını artırmaktadır.

Ne zaman tüp bebek tedavisine geçilmeli?

Tüp bebek tedavisi elimizdeki en etkin kısırlık tedavisi yöntemidir. Fakat bu tedavi süreci diğer tedavilere göre daha uzun ve maliyetlidir. Ayrıca günlük muayeneler ve sık hormon kan düzeyi ölçümleri anne adaylarına ve de eşlerine psikolojik bir yük getirmektedir. Bu nedenlerden dolayı her hasta kendi koşullarında değerlendirilmeli ve uygun ise tüp bebektedavisine geçilmeden önce basit yöntemler denenmelidir.

İlk değerlendirme

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift başvurduğu zaman değerlendirme en basit şeylerden başlamalıdır. Her şeyden önce çiftin yaşları ve kaç yıldır çocuk istediği sorgulanmalıdır. Kısırlık tanısı bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere konur. Diğer tüm sağlık sorunlarından farklı olarak kısırlık bir bireyin değil çiftin sorunudur. Bu yüzden tüp bebek yöntemine başvuran çiftin ilişki günleri anne adayının adet dönemlerine göre düzenlenmelidir.
Tüp bebek tedavisine ilk başvuran çiftlere yaklaşım en basitten başlamalıdır. İlişki sıklıkları sorgulanmalı ve ilk olarak sperm sayımı yapılmalıdır. Bunun haricinde anne adayının yumurtalık rezervi araştırılmalı ve tüplerinin açık olup olmadığı anlaşılmalıdır. Yumurtalık rezervi için anne adayından alınacak kan örneğinde FSH, östrojen ve AMH gibi hormonlara bakılır. Ayrıca ultrasonla yumurtalıklar (overler) değerlendirilir. Tüplerin açık olması her ay çatlayan yumurtaların anne rahmine ulaşmasını sağlamak için gereklidir. Tüplerin değerlendirilmesi histerosalpingografi (HSG) ile yapılır. Bu yöntem bir rontgen cihazı altında vajinal yoldan rahim içerisine bir madde verilmesidir. Böylece tüplerin açık olup olmadığı ve rahim kalitesi değerlendirilir. HSG sonrası doğal yollar ile gebelik şansı artmaktadır.
Diğer yöntemler
Tüplerin kapalı olup olmadığını kesin olarak ancak laparoskopik ameliyat sırasında anlaşılabilir. Tüplerin HSG de açık olduğunun gösterilmesi durumunda sperm sayısı uygun ise en basit yöntemden başlayarak kısırlık tedavisi uygulanır. İlk olarak klomifen sitrat ile yumurtalıklar desteklenebilir. Bu yöntemde başarı şansı belirgin ölçüde artmayacağından, çatlatma iğnesi, aşılama veya hormonlar ile (FSH-enjeksiyon şeklinde) tedavi desteklenebilir. Hangi yöntemin uygulanacağına çiftin koşullarına göre doktor karar verir.

Tüp bebek seçeneği
Elimizdeki en etkin, en başarılı yöntem olması nedeni ile tüp bebek tedavisi son çare olarak kullanılmalıdır. Bazı koşullarda tüp bebek tedavisi ilk yöntem olarak kullanılır. Bu durumlar arasında en önemlisi anne adayı yaşının ileri olmasıdır. Özellikle 35 yaş sonrası yumurtalık rezervleri hızla azalmaya başlar. Bir aylık süre bile kaybedilmeden tüp bebektedavisine başlanması gerekebilir.
Tüplerin kapalı olması veya sperm sayısının aşılamaya uygun olmaması durumunda ise yine en uygun seçenek tüp bebek olabilir. Basit ve maliyeti düşük olan tedavilerin etkili olması muhtemel olmayan hastalarda hiç beklenmeden tüp bebek tedavisine geçilmesi de son derece önemlidir. Bu noktada en önemli faktör zamandır. Ayrıca hasta psikolojisi de dikkate alınmalıdır.Tüp bebek tedavisi hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Diğer yöntemler

Tüplerin kapalı olup olmadığını kesin olarak ancak laparoskopik ameliyat sırasında anlaşılabilir. Tüplerin HSG de açık olduğunun gösterilmesi durumunda sperm sayısı uygun ise en basit yöntemden başlayarak kısırlık tedavisi uygulanır. İlk olarak klomifen sitrat ile yumurtalıklar desteklenebilir. Bu yöntemde başarı şansı belirgin ölçüde artmayacağından, çatlatma iğnesi, aşılama veya hormonlar ile (FSH-enjeksiyon şeklinde) tedavi desteklenebilir. Hangi yöntemin uygulanacağına çiftin koşullarına göre doktor karar verir.

Bu Makaleyi Okudunuz mu?

Spermiyogram (Sperm analizi) nedir ?

Kısırlık şikayeti ile gelen eşlere sebepler araştırılırken ilk önce incelenmesi gereken baba adayıdır. Bu aşamadaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.