Anasayfa » Genel » Tüp bebek öncesi tahlilleri

Tüp bebek öncesi tahlilleri

Bebek arzusuyla yaklaşık olarak 1 yıl yada 1 yıldan fazla korunma yöntemi kullanmamasına rağmen gebe kalamayan anne ve baba adayları tüp bebek merkezimize başvurduklarında bazı istediğimiz testler vardır.
Bu testlerimiz bizim tedavimizi yönlendiricek bundan sonra hangi tedavi yöntemini çifte uygulayacağımızı bizim için çok değerli veriler olan yöntemlerdir.

Dikkat çekecek bir husus ise tedavi sadece tüp bebekten ibaret değildir.Tüp bebek öncesinde de yapılabilecek bazı yöntemleruygulanacak tedaviler var bu tedaviler içinse yapılacak tahliller var bu tahlillerden en önemlisi sperm tahlilidir.

Eğer Sperm tahlilinde spermin sayısı , hareketliliği ve yapısal özellikleri gebelik için bir engel teşkil etmiyorsa bu durumda diğer testleri istiyoruz.

Bu testlerden birincisi anne adayından adetinin ilk üç günü içerisinde ultrasonla rahim yapısını , yumurtalıklarının değerlendirilip yumurtalıktaki yumurta rezervinin değerlendirilmesidir. Yumurta rezervi uygun mu bir azalma var mı , yok mu yada normalden fazla rezerv varmı bunu değerlendirilmelidir.

Bundan sonra sıra tüp lerin geçirgen olup olmadığını anlamak için rahim filmine geliyor çünkü doğal yollardan oluşan bir gebelikte sperm ve yumurtanın buluştuğu bölgedir tüpler vede tüp lerin geçigen olması bizim için çok önemlidir.Tüplerde tıkanıklık varsa bu engeldir bunun için hsg dediğimiz rahim filmi istiyoruz.

Rahim filmi adet bitimi ilk 2-3 gün içerisinde çekilebilmektedir.

Daha sonra bayanda yumurtanın çatlayıp çatlamadığını ovulasyon olup olmadığını progesteron hormonu ile belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Anne adayının ve baba adayının aile öyküsüd çok önemlidir.

Çocuk arzusu ile başvuran çiftlerde istenen testler;
Sperm tahlili,yumurtalık rezervi,Rahim filmi,progestoron hormonu salgılanıp salgılanmadıgıdır.

TÜP BEBEK DANIŞMA FORMU
[]
1
Adınız Soyadınız
Yaşınız (Bayan) *
Kaç yıldır gebe kalamıyorsunuz?
Daha önce gebe kaldınız mı?
Adetleriniz düzenli mi?
Önceki gebeliğiniz nasıl sonlandı?
Şimdiye dek hangi tetkikler yapıldı?
0 /
Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yapıldı mı?
Öğrenmek istediğiniz soruları ayrıntılı biçimde yazınız
0 /
Telefon :
Şehir
Previous
Next

Bu Makaleyi Okudunuz mu?

Tüp bebek öncesi beslenme

Tüp bebek öncesi bir takım beslenme ritüellerine dikkat etmek bu dönem yapılan tedaviye karşı büyük …

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?