Anasayfa » Genel » Tüp bebek öncesi tahlilleri

Tüp bebek öncesi tahlilleri

Bebek arzusuyla yaklaşık olarak 1 yıl yada 1 yıldan fazla korunma yöntemi kullanmamasına rağmen gebe kalamayan anne ve baba adayları tüp bebek merkezimize başvurduklarında bazı istediğimiz testler vardır.
Bu testlerimiz bizim tedavimizi yönlendiricek bundan sonra hangi tedavi yöntemini çifte uygulayacağımızı bizim için çok değerli veriler olan yöntemlerdir.

Dikkat çekecek bir husus ise tedavi sadece tüp bebekten ibaret değildir.Tüp bebek öncesinde de yapılabilecek bazı yöntemleruygulanacak tedaviler var bu tedaviler içinse yapılacak tahliller var bu tahlillerden en önemlisi sperm tahlilidir.

Eğer Sperm tahlilinde spermin sayısı , hareketliliği ve yapısal özellikleri gebelik için bir engel teşkil etmiyorsa bu durumda diğer testleri istiyoruz.

Bu testlerden birincisi anne adayından adetinin ilk üç günü içerisinde ultrasonla rahim yapısını , yumurtalıklarının değerlendirilip yumurtalıktaki yumurta rezervinin değerlendirilmesidir. Yumurta rezervi uygun mu bir azalma var mı , yok mu yada normalden fazla rezerv varmı bunu değerlendirilmelidir.

Bundan sonra sıra tüp lerin geçirgen olup olmadığını anlamak için rahim filmine geliyor çünkü doğal yollardan oluşan bir gebelikte sperm ve yumurtanın buluştuğu bölgedir tüpler vede tüp lerin geçigen olması bizim için çok önemlidir.Tüplerde tıkanıklık varsa bu engeldir bunun için hsg dediğimiz rahim filmi istiyoruz.

Rahim filmi adet bitimi ilk 2-3 gün içerisinde çekilebilmektedir.

Daha sonra bayanda yumurtanın çatlayıp çatlamadığını ovulasyon olup olmadığını progesteron hormonu ile belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Anne adayının ve baba adayının aile öyküsüd çok önemlidir.

Çocuk arzusu ile başvuran çiftlerde istenen testler;
Sperm tahlili,yumurtalık rezervi,Rahim filmi,progestoron hormonu salgılanıp salgılanmadıgıdır.

Bu Makaleyi Okudunuz mu?

Spermiyogram (Sperm analizi) nedir ?

Kısırlık şikayeti ile gelen eşlere sebepler araştırılırken ilk önce incelenmesi gereken baba adayıdır. Bu aşamadaki …

One comment

  1. tup bebek yapmayıduşunuyorum ama uygun hastahane bulamıyorum tavsıye edilebilecek hastahane varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.