Anasayfa » Genel » Rahim filmi (HSG) nedir ? Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi (HSG) nedir ? Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmi (HSG) nedir ?

Rahim filmi bir tedavi yöntemi değil bir tanı yöntemidir.Sperm ile yumurtanın buluşmasını sağlayan yol olan tüplerin ve rahim boşluğunun durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir.

Ancak bütün araştırmalar rahim filmi çekilen hastaların çekimi takip eden birkaç ay boyunca gebe kalma şansının belirgin derecede arttığını göstermektedir.

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinden önce rahim filmi çekilmesi bazı durumlarda zaman kaybını önleyebilmekte,tüp bebek başarı oranını arttırmaktadır. Çünkü eğer varsa gebelik için olumsuz faktörleri önceden saptayabilmek ve tedavisi yoluna gitmek dolaylı yoldan da olsa gebe kalma şansını arttıracaktır. Örneğin tüpleri kapalı olan bir kişiye aşılama yapılması boşu boşuna vakit kaybına yol açmaktan başka bir işe yaramaz. Tüplerin açık olup olmadığını anlamanın en kolay yolu ise rahim filmi çektirmektedir. Rahim filmi ile sadece tüplerin açık olup olmadığı değil aynı zamanda rahim içerisinde embriyonun tutunmasını veya tutunduktan sonra gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek doğuştan veya sonradan olma anormalliklerin de bulunup bulunmadığı ortaya çıkarılabilecektir.

Tüp bebek yapılacak hastalara tüp bebekten önce mutlaka rahim filmi çekilmelidir. Böylece tüp bebek başarı oranını olumsuz yönde etkileyebilecek tüp ve rahim boşluğu bozukluklarının önceden tespit edip tedavisini yapmak daha sonra tüp bebek tedavisine geçmek daha sağlam bir yoldur. Bu sebeple günümüzde tüp bebek merkezlerinin çoğu daha ilk muayenede öncelikle rahim filmi istemektedirler.

Daha öncelerde rahim filmi fiyatları nispeten pahalı ve zor bir inceleme yöntemiydi. Fakat artık zamanımızda C kollu röntgen cihazlarının, özel yumuşak kateterlerin ve yeni jenerasyon su bazlı kontrast maddelerin kullanıma girmesi, artan inceleme sayıları nedeniyle bu filmi çeken tecrübeli radyoloji uzmanlarının artması neticesinde hem rahim filmi ücretleri makul bir seviyeye gerilemiş hem de ağrısız ve olabildiğince komplikasyonsuz bir şekilde düşük radyasyonlu ve yüksek kalitede rahim filmi incelemeleri mümkün hale gelmiştir.

 

Bu Makaleyi Okudunuz mu?

Spermiyogram (Sperm analizi) nedir ?

Kısırlık şikayeti ile gelen eşlere sebepler araştırılırken ilk önce incelenmesi gereken baba adayıdır. Bu aşamadaki …

One comment

  1. merhaba ben Afida ben bunu sormak istiyorum benim normal yolla çocuk sahibi olma şansım çok az AMH 0.11 TUP BEBEK BOLUMUNE baş vurdum iki kez denedik başarısız oldu bide bunar dan önce bana doktorum rahim kalp şeklinde dedi ve amelyat önerdi benim tup bebek başarısız olması buna bağlı ola bilirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.