Anasayfa » Genel » Kısırlık kadında mı erkekte mi daha çok gözükür ?

Kısırlık kadında mı erkekte mi daha çok gözükür ?

Kısırlık sorununun % 50-55 kadına bağlı olabileceği gibi % 45-50’ lik bölümü de erkek faktörü problemleri doğrultusunda ortaya çıkabilir.Sorun bazen aynı anda eşlerde de olabilmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen eşlerin korunmaksızın doğum kontrol yöntemi kullanmadan ve düzenli ilişki olması durumunda eğer on- oniki aylık süre sonrası bebekleri olmuyorsa mutlaka araştırma ve tedavi olamak amacıyla uzman bir doktora gitmesi tavsiye olunur.Kadın yaşı otuzbeş ve sonrası ise bu süre altı ayla sınırlı olması iyi olur.

Kadın yaşı kırk ve sonrası ise detaylı bir incelemeden sonra önce aşılama tedavisi veya tüp bebek yöntemi ile başlanması gerekebilir.

Kadınlar için zaman kaybetmek yapılacak tedavilerde olumsuzluğa sebep olmaktadır. Erkeğin değerlendirilmesinde üreme hücresi sayı ve hareketi azalmış ise veya hiç üreme hücresi gözükmüyor ise başka tedavilerle vakit kaybetmek yerine, erkeğe varikosel uygulası gibi yöntemler büyük olasılıkla olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Eğer bayanın kanallarının 1 i tıkalı ise elbette diğer kanal ile kendiliğinden veya aşılama tedavisi ile gebelik oluşabilir ama yine de bu durumda da diğer faktörleri incelenerek tüp bebek tedavisinin gerekliliği konusunda bakılmalıdır.

Erkeklerdeki sorunların sebebi çoğu zaman açıklanamaz. Erkeklerde bu durumun  düzeltilmesi amacıyla ilaç tedavisi çok zaman yeterli olmaz. Bu durumda olan erkeklerde uygulanan mikroenjeksiyon yöntemi ile erkek kısırlığın oldukça başarılı olmaktadır. Mikroenjeksiyon yöntemi ek olarak uygulanan IMSI gibi ileri büyütmeyle yapılan üreme hücresi seçimleriyle şiddetli problemlerde bile oldukça iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Tüp bebek tedavisi artık teknolojik ilerleme ile başarı şansı oldukça iyi olan bir tedavidir.Bu tedaviden sonuç alınamazsa detaylı olarak değerlendirmeyi takiben tekrar tüp bebek denemesi yapmakta yarar vardır. Her bir uygulamanın kendine ait başarı şansı olsa da üç uygulama sonrasında toplam gebelik oranları % 85 lere varmaktadır. İyi bir tüp bebek merkezinde, tecrübeli doktorlar tarafından uygulanacak tedaviler sonrasında eşler büyük olasılıkla bebeklerine kavuşacaklardır.

Bu Makaleyi Okudunuz mu?

Tüp bebek öncesi beslenme

Tüp bebek öncesi bir takım beslenme ritüellerine dikkat etmek bu dönem yapılan tedaviye karşı büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Powered by