Anasayfa » Genel » 5. gün Blastokist Transferi Nedir ?
5-inci-gun-embryosu

5. gün Blastokist Transferi Nedir ?


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/tupbebe4/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Doğal yollardan çocuğu olamayan eşlerde uygulanan tüp bebek ; Anne ve baba adayının üreme hücrelerinin laboratuvar da özel koşullarda oluşan embriyoların kadına transfer edilmesi ile  gebelik elde edilmesinin amaçlandığı modern bir tedavi yöntemidir.Artık  uygulanmakta olan ileri tüp bebek teknikleri  aşağıda ki gibi uygulanmaktadır.

Laboratuarda Beş gün süresince takip edilip geliştirilen embriyolara “blastokist” denmektedir , Beşinci günde yapılan embriyo transferine de “blastokist transferi” adı verilir .Embriyo, gelişim sürecinin 5-6. günlerinde blastokist evresine  yaklaşık olarak 100-120 hücre vardır. Bu dönemden sonra embriyoların bekletilmesi mümkün değildir.Anneye transfer edilmesi gerekmektedir. Embriyo transfer sonrasında 6.-7. günlerde koruyucu tabakasından kurtulur ve rahim dokusuna tutunmaya başlar. Blastokist transferi ile tutunma şansı daha yüksektir. Çünkü iyi embriyoların seçimi söz konusudur, yani ancak iyi olan embriyolar laboratuvarda gelişimlerine devam etmekte ve 5. güne ulaşabilmektedir.

Tüm ülkelerde çoğul gebeliğin yarattığı risklerden korunabilmek için transfer edilen embriyo sayısına yasal sınırlamalar vardır. Türkiye’de bu sınır, en fazla iki embriyodur. 5.gün embriyo transferinde 1 veya 2 blastokist verilerek, hem çoğul gebelik riski azaltılmış hem de gebelik şansı yükseltilmiş olur.

Blastokist Transferi Kimlere uygulanır?

Embriyo kalitesinin iyi olduğu tüm çiftlerde uygulanabilir.

 

TÜP BEBEK DANIŞMA FORMU
[]
1
Adınız Soyadınız
Yaşınız (Bayan) *
Kaç yıldır gebe kalamıyorsunuz?
Daha önce gebe kaldınız mı?
Adetleriniz düzenli mi?
Önceki gebeliğiniz nasıl sonlandı?
Şimdiye dek hangi tetkikler yapıldı?
0 /
Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yapıldı mı?
Öğrenmek istediğiniz soruları ayrıntılı biçimde yazınız
0 /
Telefon :
Şehir
Previous
Next

Bu Makaleyi Okudunuz mu?

Tüp bebek öncesi beslenme

Tüp bebek öncesi bir takım beslenme ritüellerine dikkat etmek bu dönem yapılan tedaviye karşı büyük …

Open chat
1
Merhaba Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?